zpět    

NEŽ DO ORDINACE VYRAZÍME

    Celý náš seriál bude popisovat standardní situace a návštěvu “prvosledového” pracoviště a je zcela jedno, jestli bude pojmenováno veterinární “ordinace”, “klinika”, nebo dokonce “nemocnice”. V našich zemích totiž zatím nejsou za více než 20 let privátní veterinární praxe vytvořena jednoznačná, a pro veterináře závazná, kriteria, jak by které z výše jmenovaných pracovišt mělo vypadat, jaká by měla být jeho vybavenost a personální obsazenost. Na nestandartní stavy se Vás pokusím upozornit.

    Návštěvu veterinárního lékaře se zvířetem lze připodobnit k návštěvě dětského lékaře s malým dítětem. Ani ditě, ani zvíře Vám neřeknou co je trápí, kde je bolí, jak se cítí. Jakékoli vyšetření má tedy svá specifika a vše se odvíjí od dostatku informací, které lékaři poskytnete a zároveň od odborné erudice lékaře.

    Pro mě jsou stěžejními atributy při veterinární práci dvě věci: informace a čas. Od těchto dvou veličin se jednoznačně odvíjí kvalita poskytnuté péče. I Vy - majitelé zvířat - byste měli s těmito dvěmi atributy umět zacházet. Tedy:

 1. poskytněte veterinárnímu lékaři co nejvíce informací a požadujte je od něj
 • v klidu si doma ujasněte s jakým problémen hodláte veterináře navštívit
 • přesně definujte jak dlouho problém trvá a jak se vyvíjel
 • všímejte si jakékoli změny chování, stravovacích návyků, psychické pohody, vitality
 • uvědomte si zda nedošlo k nějakým změnám z Vaší strany - změna krmiva, bydliště, nový člen v domácnosti, úprava Vašeho denního rytmu adt.
 • poznamenejte si Vámi prováděnou léčbu !!!  jakoukoli !!!
 • nestažte se nic zatajit, ani zbytečně zveličovat - objektivita informací je rozhodující a třeba zatajené podání některého léku může mít fatální následky
 • klidně si vše napište a připište si otázky pro lékaře - vše na co se ho chcete zeptat a nemusí to přímo souviset s problémem, který bude prezentovám

      2.  vyčleňte si na návštěvu dostatečné množství času a zároveň vyžadujte dostatečné množství času od Vašeho lékaře pro Vás

 • podle mého názoru je minimální doba strávená v ordinaci při běžné návštěvě 30 minut - to je tedy ten čas se kterým byste měli kalkulovat a který by Vám měl být veterinárním lékařem věnován. Proč se dozvíte v následujících kapitolách a možná to vyplyne samo.
 • vždy si před návštěvou do ordinace zavolejte a objednejte se - většina veterinárních pracovišt tuto službu poskytuje. Nešvar plných čekáren tolik známý z humánních ordinací je opravdu zarážející. Plná čekárna totiž nemusí nutně znamenat “to je opravdu dobrý lékař, když tady má tolik klientů”, ale ve svém důsledku si jen třeba neumí zorganizovat čas. Ten čas, který by Vám mohl věnovat. Kvalitu prostě nelze nahrazovat kvantitou. 
 • volejte i v případě, že se jedná o akutní problém, klidně z auta na cestě ( úraz, záchvatovité stavy a pod. ). Lékař o Vás bude vědět a bude se moci připravit. V případě, že Vás z jakéhokoli důvodu odmítne, ušetříte možná rozhodující minuty ….

Tolik kapitola první. Ve druhé kapitole už budeme v ordinaci a ponese název "ANAMNÉZA"

Na závěr si dovolím ještě malou poznámku:

Staré pořekadlo praví: “ Lékař léčí, příroda uzdravuje.”. Ano je to tak, lékař léčí! a nese za to plnou zodpovědnost, přímo rozhoduje o životě. Ani “dobré a zaručené rady” sousedky, ani doktor “Google” Vaše zvíře nevyléčí !!! A pokud nejste s Vaším lékařem spokojeni, řekněte mu to, změňte ho, stěžujte si, ale nesnažte se ho nahradit šarlatány.

 
přátelská veterina

ORDINAČNÍ HODINY

Pondělí - Pátek
Sobota
Neděle
8 - 21 hod.
9 - 21 hod.
9 - 21 hod.

OBJEDNÁNÍ NUTNÉ.

Platit můžete také kartou:

RYCHLÝ KONTAKT

VETERINA VeMaP
Turecká 44
266 01 Malé Přílepy

Tel.: +420 722 347 461
E-mail: kontakt@vemap.cz

SLEDUJTE NÁSCreated by veterinarniweb.cz, 2020