MIA - další případ, který nás rozesmutnil

Smutný příběh pro nás začal 22.11. 2015 v půl páté odpoledne. Do ordinace vchází statná a velmi milá fenka Mia. Je to 6ti-letá bernská salašnická dáma v nejlepších letech. Milující majitelé přišli z důvodu nehojící se rány v oblasti dolní čelisti. 
Již při zběžném pohledu (vyloženě ode dveří) tušíme, že něco není v pořádku!
Majitelé popisují, jak již před cca měsícem pro drobné „údajné“ zranění navštívili jinou veterinární ordinaci, kde byla fena přeléčena antibiotiky a odeslána domů. Majitelé si nebyli vědomí konkrétní situace, kdy ke „zranění“ mohlo dojít, ale nevylučují, že mohlo. Po antibioticích došlo sice k mírnému zlepšení stavu „rány“, ale nikoliv k jejímu úplnému zhojení.
Bohužel, to nikoho neznepokojilo i když minimálně veterinárního lékaře mělo.
Majitelům oznamujeme kruté, ale pravděpodobné podezření – nejedná se o ránu!, ale velmi pravděpodobně o nádor.  Rutinně odebíráme vzorky na cytologii, nepěknou a zapáchající ránu čistíme a čekáme na výsledky.

26.11.2015 – bohužel, naše podezření se potvrzuje a to v té nejkrutější podobě. Jedná se o nádor maligní (zhoubný). Léčba existuje, ale v této fázi je velmi nákladná a s nejistým výsledkem. Majitelé se s těžkým srdcem rozhodují co dál a přiklánějí se, z pochopitelných důvodů, pouze k léčbě paliativní (to znamená, že se budeme Mie snažit zpříjemnit poslední dny na tomto světě). Bohužel nádor roste velmi agresivně a rychle a protože je umístěn na dolní čelisti, všichni tušíme, jaké komplikace mohou nastat. 
3.1. 2016 – stav Mii se zhoršil a ani při nejlepší vůli již nejsme schopni jí život usnadnit jinak než euthanasií. Mia odchází v objetí svých nejbližších, doma, kde to měla tak ráda a úplně pokojně ve věku 6ti-let a 10ti měsíců.
Pro nás je to stejně smutné, jako pro její rodinu. V hlavě se  nám vynořuje spousta otázek. Co kdyby tehdy, když přišla někam poprvé…….? Na které neznáme odpověď. Je nám to moc líto!

Chceme tím hlavně předat poselství.

Každá, byť nepatrná ranka, si nezaslouží pozornost až ve chvíli, kdy je úplně zhojená. Úplně zhojená! – což znamená, že je čistá, překrytá normální kůží a nejeví žádné aspekty patologie (jako zarudnutí, zduření, mokvání, zápach či cokoliv podobného). 

Mějte svého psa rádi a nepodceňujte různé situace.
Vyžadujte po lékařích informace o tom jaká je diagnóza, proč jsou použita ta a ta léčiva, co byste měli od léčby očekávat, jaká je asi délka předpokládané léčby a jaký by se měl dostavit výsledek. Na všechny tyto informace máte nárok. Vždy si nechte vystavit zprávu - prostě dožadujte se svých práv!!!

 

 

 
přátelská veterina

ORDINAČNÍ HODINY

Pondělí - Pátek
Sobota
Neděle
8 - 21 hod.
9 - 21 hod.
9 - 21 hod.

OBJEDNÁNÍ NUTNÉ.

Platit můžete také kartou:

RYCHLÝ KONTAKT

VETERINA VeMaP
Turecká 44
266 01 Malé Přílepy

Tel.: +420 722 347 461
E-mail: kontakt@vemap.cz

SLEDUJTE NÁSCreated by veterinarniweb.cz, 2020